Projekt „aWARness”

Uczennice naszej szkoły Tetiana Akhunova oraz Anna Mariia Pyrlyk pod merytoryczną opieką pani Joanny Rogalskiej uczestniczyły w 10-miesięcznym projekcie „aWARness”.
 
W dniu 21 maja 2024r. na zaproszenie organizatorów projektu uczestniczki wzięły udział w działaniu podsumowującym inicjatywę – w debacie młodzieżowej „aWARness” skierowanej do uczniów gdyńskich szkół ponadpodstawowych, która odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.
 
Głównym celem wydarzenia było zwiększenie świadomości społecznej na temat potrzeb rówieśników z doświadczeniem przymusowej migracji. Podczas debaty uczestnicy mieli okazję obejrzeć cykl filmów przygotowanych przez nastolatków z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce po wybuchu pełnoskalowej wojny w ich ojczyźnie, w tym 3 filmy przygotowane przez uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni.
 
Filmy, będące częścią cyklu „The day that changed my life”, przedstawiały krótkie relacje młodych Ukraińców o wydarzeniach z 24 lutego 2022 roku oraz ich następstwach. Młodzież opowiadała o trudnych początkach życia w nowym kraju i o tym, jak musieli zmierzyć się ze stratą decyzyjności.
 
W debacie wzięło udział ponad 200 osób – młodzież z doświadczeniem uchodźstwa, uczniowie z polskich rodzin oraz lokalni decydenci.
Działanie jest podsumowaniem projektu „aWARness” o numerze 2023-1-PL01-KA154-YOU-000136643, finansowanego w Projekcie Erasmus+, w AKCJI 1 Działania wspierające uczestnictwo młodzieży – projekty krótkoterminowe (KA154-YOU).
17 LO Gdynia
Skip to content