Pomożesz? Bo możesz!

Licealisto! 📣 Pomożesz?
Bo tak się składa, że już możesz! 🚀
 
W najbliższy wtorek, 6 grudnia – tak, w szkolne mikołajki 🎅 – wszystkich pełnoletnich uczniów liceum zapraszamy do dedykowanego punktu DKMS, który będzie dla Was działał przez cały czas trwania imprezy!
 
👉 Ale tak naprawdę po co? 🤔
Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, ze choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego Dawcy. Tylko 25% osób zakwalifikowanych do przeszczepienia znajdzie pomoc w swojej rodzinie, 75% Pacjentów potrzebujących transplantacji szpiku musi liczyć na pomoc Dawcy niespokrewnionego. W tej chwili, aż co piąty polski Pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” i nie ma szans na przeszczepienie. Nadzieją dla tych osób mogą być tylko nowo zarejestrowani potencjalni Dawcy. Im większa baza Dawców, tym większa szansa, że wśród zarejestrowanych osób znajdzie się zgodny Dawca.
 
👉 „Ja nie mogę” 😡
Czy aby na pewno? Nie przekonasz się o tym, dopóki nie przyjdziesz do stanowiska DKMS! Wokół rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku pojawiło się na przestrzeni lat wiele teorii, które mogą być jedynie wymówką do konfrontacji z rzeczywistością. Odpowiadamy z góry:
❤️ To nie boli.
❤️ Nie zajmie więcej niż 5 minut.
❤️ Nic nie kosztuje.
❤️ Tatuaż nie przeszkadza.
❤️ Szpiku nie pobiera się z kręgosłupa.
 
 
„Wymaz” – chociaż brzmi strasznie – polega wyłącznie na pobraniu próbki trzema patyczkami z wewnętrznej części polika. Zrobisz to samodzielnie na miejscu.
 
Więcej o DKMS poczytacie tutaj: https://www.dkms.pl/faq
17 LO Gdynia
Skip to content