Nasz Erasmus w pigułce „Nature, traditions and identity in youths’ vision”
Wyjazd do Estonii był nieco inny niż wszystkie nasze mobilności. Niestety do szkoły w Tostamaa przyjechaliśmy tylko my i Bułgarzy i to nieco na zakładkę. W związku z tym było nas mało. Z Portugalczykami i Turkami spotykaliśmy się on-line. Między innymi omówiliśmy nasz wspólny projekt dotyczący wody, zagraliśmy w Kahoot’a i Nearpod. Nocowaliśmy w akademiku szkoły z dwóch powodów – po pierwsze w Estonii właśnie były ferie, po drugie odległości jakie dzielą domy w miejscowości Tostamaa są baaardzo duże i było to wygodne.
Tak czy inaczej myślę, że było bardzo ciekawie – zobaczyliśmy film w kinie robionym dla mieszkańców Tostaamy w auli pięknej szkoły. Film o aptekarzu ze średniowiecznego Tallina, który założył piękną aptekę, którą udało nam się odnaleźć w drodze powrotnej w stolicy. Zagraliśmy z mieszkańcami Tostaamy w quiz, niestety nie udało nam się wygrać , ale mogliśmy zobaczyć jak ciekawie i wspólnie mieszkańcy spędzają czas.
Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i dwie wyspy – jedną na rowerach. Poznaliśmy stolicę Estonii – Tallin…
Resztę wspomnień pozostawiam uczniom.
Anna Leszczyńska
Uczestnictwo w programie Erasmus+ uważam za miłe doświadczenie. Pozwolił mi on spotkać ludzi z innych krajów i wspólnie spędzić z nimi czas. Przede wszystkim jednak pozwolił mi on zwiedzić i doświadczyć kultury tego niecodziennego kraju, jakim jest Estonia. Był to ostatni wyjazd z tego programu i niestety nie wszystkie kraje mogły nam towarzyszyć. Na miejscu byli więc tylko koledzy z Bułgarii i lokalni Estończycy, a do kontaktu z resztą musiały nam starczyć spotkania online. Niemniej jednak, nadal uważam wyjazd za miło spędzony czas i chętnie pojechałbym na następny.
Olivier
Dzięki programowi Erasmus i możliwości poznania innych kultur miałam ogromne szczęście podróżować po Estonii razem z uczniami z Bułgarii gdzie mogłam odwiedzić kilka interesujących miejsc. Zaczęłam od miasta Parnu, które znane jest ze swoich pięknych plaż i uzdrowiskowych atrakcji. Spędziłam tam relaksujący czas, korzystając z uroków Bałtyku i spacerując po malowniczych promenadach.
Miałam okazję odwiedzić wyspę Manija, która przyciąga turystów swoją sielską atmosferą i pięknymi krajobrazami. Spacerując, można odczuć autentyczną atmosferę estońskiej wsi. Znajduje się tam wiele urokliwych wiosek z tradycyjnymi, krytymi słomą domkami, które nadają temu miejscu niepowtarzalny charakter. Spacerując po malowniczych krajobrazach, można podziwiać zielone pola, lasy i wybrzeże Morza Bałtyckiego. Zwiedziłam również miasto Haapsalu, które słynie z zamku Haapsalu oraz swojego historycznego centrum. Przechadzałam się po starówce, podziwiając piękne budynki i urokliwe uliczki.
Kolejnym celem była wyjątkowa wyspa Kihnu, która jest znana ze swojego zachowanego tradycyjnego stylu życia i kultury. Spacerując po malowniczych plażach i wąskich uliczkach, miałam okazję poznać zwyczaje i tradycje miejscowej społeczności. Wyspa Kihnu to mały, malowniczy skrawek Estonii, położony na Morzu Bałtyckim. Jest to jedna z najmniejszych i jednocześnie najbardziej fascynujących wysp w archipelagu Moonsundzkim. Wyróżnia się swoją unikalną kulturą, tradycjami oraz zachowanym tradycyjnym stylem życia. Jest znana ze swojego silnego związku z tradycjami i zachowaniem kulturowego dziedzictwa. Mieszkańcy Kihnu są dumni z własnej tożsamości etnicznej i starają się zachować swoje unikalne zwyczaje, muzykę, taniec i strój ludowy. Kobiety na wyspie są szczególnie ważnym elementem kultury Kihnu – noszą tradycyjne stroje, które są ręcznie haftowane i zdobione kolorowymi kwiatowymi motywami. Podczas wizyty można zanurzyć się w autentyczną atmosferę wyspy, odwiedzając muzea, takie jak Kihnu Museum, które prezentują historię, tradycje i życie mieszkańców wyspy. Poznałam tam cenne informacje na temat życia codziennego i rzemiosła.
W trakcie wycieczki odwiedziłam również Tostama, gdzie zwiedziłam centrum rzemiosła. Tam miałam możliwość zobaczenia artystycznej twórczości miejscowych rzemieślników i dowiedzenia się więcej o tradycjach i technikach rzemieślniczych Estonii.
Podczas całej wyprawy podziwiałam naturalne piękno Estonii. Zmieniające się krajobrazy, od pięknych plaż i wydm w Parnu, przez zielone pola i lasy na wyspie Manija, po urokliwe wybrzeże i klify w Haapsalu, wprawiły mnie w zachwyt. Estonia jest krajem o różnorodnym i malowniczym krajobrazie.
Nie mogłam też przejść obok estońskiej kuchni obojętnie. Skosztowałam różnorodnych dań, takich jak tradycyjne dania z ziemniaka, zupy i estonskie wypieki. Byłam pod wrażeniem autentycznego smaku i wykorzystania lokalnych produktów w kulinariach estońskich.
Podsumowując, moja wycieczka po Estonii była niezapomnianym doświadczeniem. Odkryłam piękno przyrody, poznałam fascynującą kulturę i tradycje oraz cieszyłam się smakami lokalnej kuchni. Estonia to kraj, który z pewnością warto odwiedzić a więzi koleżeńskie na długo pozostaną w pamięci.
LENA
Konkurs na logo projektu Erasmus+
Erasmus+ project “VISION – Nature, traditions and identity in youth’ visions” logo contest Please choose the best one! And give your vote below! Deadline on the 20th of December. docs.google.com |