Wymiana polsko-litewska w 17 LO w Gdyni

Share on facebook
Share on email

W dniach 6.05 – 10.05.2019 odbyło się w naszej szkole spotkanie młodzieży z Polski i z Litwy. Koordynatorkami wymiany były p. Dorota Gorzejewska, p. Anna Klein i p. Lucyna Lipińska. To już kolejny projekt po naszym wyjeździe do Wilna w grudniu 2018. Był to bardzo intensywny czas wspólnego działania, poznawania kultur, świetnej zabawy i nawiązywania przyjaźni.

Temat przewodni spotkania to „Art knows no boundaries”. Wzięliśmy udział w warsztatach filmowych i teatralnych, młodzież nagrywała filmy, przygotowaliśmy wystawę fotograficzną a także krótki warsztat taneczny. Poza tym spędzaliśmy sporo czasu, poznając Gdynię, Sopot i Gdańsk.

Oto wypowiedzi niektórych uczestników na temat projektu:

Oliwia: ” Uważam, że ta wymiana była bardzo udana. Uświadomiliśmy sobie, że poza granicami naszego kraju także są młodzi ludzie, którzy co prawda wychowywani byli w otoczeniu zupełnie innych obyczajów, ale są tacy sami jak my. Tak jak my mają swoje nawyki, zwyczaje, przekonania, pasje, plany na przyszłość. A fakt, że mówią innym językiem, nie był w stanie przekreślić naszych dobrych kontaktów z nimi. Myślę, że ta wymiana dała wiele pozytywnych wrażeń naszym zagranicznym przyjaciołom, którzy nigdy wcześniej nie byli w Polsce i dopiero kształtowali swoje wyobrażenie i opinie o naszym kraju.”

 

Stanisław „Dla mnie wymiana młodzieżowa między Gdynią a Wilnem była pierwszą w jakiej uczestniczyłem. Czas minął miło, przyjemnie i zdecydowanie za szybko. Wszyscy mogliśmy się czegoś od siebie nauczyć. Poznać naszą wspólną historię i na nowo odkryć własną. Zawiązaliśmy świetne znajomości, które na pewno przetrwają wiele lat.”

 

Anastazja: „Wymiana polsko-litewska to był czas wykorzystany w stu procentach. Przy ludziach na początku obcych zaczęłam czuć się jak z najlepszymi przyjaciółmi. Każdego dnia znajomość zarówno siebie nawzajem jak i języka angielskiego ewoluowała na coraz wyższy poziom. Poznałam cudownych ludzi, z którymi kontakt utrzymam przez bardzo długi czas. To wspaniałe jak w ciągu jednego tygodnia można zawiązać tak mocne więzi. Jestem wdzięczna za taka możliwość i za cudownie spędzone chwile.”

 

Julka: „Wymiana z Litwą była najlepszą wymianą w moim życiu. Jeśli kolejna ma być lepsza to tylko i wyłącznie z tymi samymi ludźmi, bo to właśnie oni tworzą ten klimat i przyjaźnie na długie lata. Nie ważne czy oni byli u nas, czy my u nich – każdy czuł się jak u siebie. Każdy rozmawiał swobodnie, śmiał się i bawił. Każdy się dogadywał świetnie, nie ważne o jakiej to było porze dnia, czy jakie było to miejsce. Atmosfera między nami była cudowna, a cała wymiana przyniosła nam tylko efekt w postaci przyjaźni polsko-litewskiej na długie lata.”

Dorota Gorzejewska

17 LO Gdynia
Skip to content