Wycieczka na Pomorskie działa

Share on facebook
Share on email

Dnia 20.09.2018 o godzinie 13.40 wyruszyliśmy na wycieczkę na „pomorskie działa” niedaleko Polanki Redłowskiej. Z powodu ograniczenia czasu podjechaliśmy autobusem na przystanek „Ul. Władysława IV SKM”, po czym poszliśmy w kierunku polanki na piechotę.

Po dotarciu na polankę, minęliśmy na skraju lasu pułapkę na dziki, a później weszliśmy w las na teren rezerwatu przyrody Kępa Redłowska. Rezerwat ten jest częścią nadmorskiej klifowej wysoczyzny morenowej zwanej Kępą Redłowską. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych lasów bukowych oraz naturalnego stanowiska jarząba szwedzkiego. W rezerwacie występują charakterystyczne rośliny (rokitnik zwyczajny, podrzeń żebrowiec, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity) i specyficzne procesy geologiczne abrazji morskiej. Jest to pierwszy rezerwat utworzony na obszarze byłego województwa gdańskiego (historycznego woj. pomorskiego sprzed 1939 roku) i jeden z najstarszych w Polsce.

Naszym celem jednak było znalezienie i zbadanie nadmorskich dział, które zostały zbudowane na przełomie lat 40. i 50. XX w. do obrony portu wojennego w Gdyni przed atakami od strony morza. Organizatorem i dowódcą baterii w jej początkach był kmdr Zbigniew Przybyszewski, bohater kampanii wrześniowej, później ofiara represji stalinowskich.

W drodze na działa minęliśmy niewielki fragment terenu wojskowy ogrodzony płotem z drutem kolczastym.

Po dotarciu na pierwszą z trzech baterii, które zwiedziliśmy, zobaczyliśmy wybetonowane wgłębienia w ziemi, w których znajdowały się działa zachowane w dobrym stanie. Z trzech zwiedzonych dział dwa można było obracać. W porównaniu z zakonserwowaną górą dział, bunkry pod nimi były w tragicznym stanie, aczkolwiek przyroda nieucieka od takich miejsc.

Niestety wokół dział było mnóstwo śmieci. Kilka butelek znajdowało się na dachu osłony działa, a także w zatkanej lufie. Po zwiedzeniu baterii zeszliśmy na plażę, na której krótko odpoczęliśmy, po czym wróciliśmy do Śródmieścia.

UCZESTNICY:

Uczniowie klasy IA z fakultetu wf rowerowo-pieszego

Pani Danuta Sompolińska

Źródła:

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Gdynia-Dziala-do-zwiedzania-n33311.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_K%C4%99pa_Red%C5%82owska

Stanisław Lewko

17 LO Gdynia
Skip to content