19 listopada i 17 grudnia dwie klasy z naszej szkoły z inicjatywy pani Sylwii Prachnio, nauczyciela chemii, uczestniczyły w fantastycznych warsztatach chemicznych na Wydziale Chemii UG. Zajęcia laboratoryjne polegały na wykonywaniu przez uczniów doświadczeń chemicznych zgodnie z otrzymanymi instrukcjami. Większość eksperymentów uczniowie wykonali samodzielnie. Osobami prowadzącymi warsztaty byli doktoranci i nauczyciele akademiccy Wydziału Chemii.
Klasa 3C o profilu biol-chem udała się na warsztaty jako pierwsza. Opiekunami uczniów były panie Marzena Cichosz i Małgorzata Brodecka. Przed warsztatami uczniowie wysłuchali wykładu pana Piotra Muchy pt. „Skąd się bierze złoto w przyrodzie”. Po wykładzie młodzież udała się do pracowni chemicznych. Tematem zajęć laboratoryjnych były tlenki, wodorotlenki, kwasy i sole. Czas przy wykonywaniu doświadczeń minął bardzo szybko. Była to super możliwość zdobycia wiedzy praktycznej i utrwalenia poznanych już treści. Bardzo duże wrażenie zrobiły wyjątkowe doświadczenia – zielony płomień i złoty deszcz.
Drugą klasą, która uczestniczyła w warsztatach chemicznych była klasa 2D o profilu biol-chem. 17 grudnia wczesnym rankiem uczniowie wraz z opiekunami panią Sylwią Prachnio i panem Tomaszem Drewa udali się na Wydział Chemii UG. Tematem zajęć laboratoryjnych były tlenki, wodorotlenki, kwasy i sole. Większość klasy po raz pierwszy zmierzyła się z wykonywaniem doświadczeń chemicznych. Do tej pory głównie je obserwowali. Uczniom bardzo podobały się zajęcia. I tak jak poprzednio uczniowie zaskoczyli swoimi umiejętnościami, zdyscyplinowaniem i wiedzą praktyczną jak i chemiczną. Po zajęciach młodzież udała się na wykład popularnonaukowy związany tematycznie z warsztatami, dotyczący podstawowych związków nieorganicznych stosowanych w nanotechnologii i medycynie, który osobiście poprowadziła pani Patrycja Wilczewska.
Bardzo dziękujemy Pani Patrycji Wilczewskiej za tak miłe przyjęcie Nas na Wydziale Chemii i zorganizowanie tak wyjątkowego spotkania.