90. Urodziny Szkoły już za nami!

Share on facebook
Share on email

Dzisiaj świętowaliśmy, w przededniu Urodzin Niepodległej, 90. Urodziny naszej Szkoły. Było relacyjnie, refleksyjnie i serdecznie, gdyż w murach dawnej Jedynki spotkali się obecni i byli pracownicy szkoły i uczniowie, a także przyjaciele naszej społeczności, by powspominać, porozmawiać i pobyć ze sobą.

W uroczystości towarzyszyli nam także Wiceprezydenci Gdyni – Absolwent  – Pan Marek Stępa oraz Pan Bartosz Bartoszewicz, a także Pomorski Kurator Oświaty Dr Monika Kończyk, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdynia Pani Beata Szadziul, Przewodnicząca Komisji Oświaty – Absolwentka i była nauczycielka – Pani Ewa Krym, Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy – Absolwent – Pan Jarosław Jarocki, przedstawiciele związków zawodowych – cały zarząd ZNP z Panią Prezes Ewą Biernacką na czele (pierwsze ognisko ZNP powstało właśnie w Jedynce 90 lat temu), Wiceprzewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania – Pani Agnieszka Szwejkowska-Kulpa oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Aneta Gałwa.

Wydarzenie poprowadzili obecny uczeń i absolwent (Hubert Oleksiak), a w jego trakcie mogliśmy wysłuchać Pani Dyrektor Oktawii Gorzeńskiej, która przypomniała historię szkoły i ludzi, którzy ją tworzyli, a także wymienionych wcześniej gości – byłego Ucznia Jedynki – profesora Jerzego Grzywacza, który przypomniał między innymi postaci Medonówny i Cylkowskiego,  byłego Wicedyrektora Pana Edmunda Lewandowskiego, który obalił legendę o czarnym zeszycie, Mariana Niemierkiewicza – Absolwenta z 1939 roku, który podzielił się z nami wspomnieniami psot i kar. W dzielenie się wspomnieniami włączyli się także Wiceprezydent Gdyni Pan Marek Stępa, Przyjaciel Szkoły Pan Arkadiusz Brzęczek, Pani Danuta Sompolińska (Absolwentka i Nauczycielka), Pani Ewa Krym (Absolwentka i była Nauczycielka) oraz Pani Iwona Chudyszewicz (Absolwentka).

Potem razem z uczniami przygotowanymi przez Panią Bożenę Janiec wzięliśmy udział w przygotowaniach do urodzin, oglądając spektakl przygotowany na tę okazję, wysłuchaliśmy chóru, którym opiekuje się Pani Margarita Tuczko, a także mogliśmy razem zaśpiewać pieśni patriotyczne. Na zakończenie tej oficjalnej części uroczystości wysłuchaliśmy piosenki „Wolność” w wykonaniu uczniów oraz Pań Małgorzaty Brodeckiej i Edyty Żuk.

Kolejna część to rozmowy przy kawie, wspomnienia, zwiedzanie szkoły, szukanie siebie na fotografii, wsłuchiwanie się w opowieści o czasach, które odeszły. Szkoła tętniła życiem do późna.  W salach przygotowanych przez klasy i ich wychowawców można było odbyć podróż w czasie do poszczególnych dekad.

W przygotowania wydarzenia włączyło się całe grono i wielu uczniów, rodziców, przyjaciół szkoły, jednak jest kilka osób, które wzięły na siebie obowiązek koordynowania. Są to Panie Małgorzata Lesisz, Dorota Brylska, Edyta Żuk, Bożena Janiec, Margarita Tuczko, Izabellia Niklewska, Joanna Szymańska, Brygida Roś, Aleksandra Gadziałowskiej oraz  Pani Przewodnicząca Aneta Gałwa.

 

fot. Anthony Blackler

 

 

17 LO Gdynia
Skip to content