Złota jesień szachistów!

Share on facebook
Share on email

Pierwszego dnia jesieni, w Klubie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego Gdynia-Babie Doły, odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Gdyni Szkół Gimnazjalnych w Szachach.

Nasza drużyna składała się z czterech zawodników:

1- Albert Lemke 3d

2- Olek Czernek 2d

3- Michał Tomczak 3d

4- Maja Filipska 2d

i pokazała, że stać ją na wiele. Podobnie jak w zeszłym roku, nie daliśmy szans konkurencji i wygraliśmy Gdyńskie Mistrzostwa. Maja i Olek zdobywając komplet punktów wygrali swoją deskę.

Ważną rolę odegrała również Pani Katarzyna Niewęgłowska-Wawro, która nie grała, lecz cały czas utrzymywała ducha bojowego i optymizm w zespole.

 

Następny etap odbędzie się 05.10.17r.

Etap 2.

HURAAA!!! Udało się!!! Dostaliśmy się do Finałów Wojewódzkich!!!

W pierwszej rundzie trafiliśmy na szkołę SP 26 dawne Gim 2. Byli to nasi najtrudniejsi przeciwnicy. Aby ich pokonać, postanowiliśmy zmienić ustawienie na szachownicach Michał poszedł na drugą, a Olek na trzecią. Maja i Olek wygrali bez trudu swoje partie. Albert niestety przegrał, pomimo długiej walki z przeciwnikiem. Na drugiej szachownicy obaj zawodnicy mieli niedoczas (aby partia nie trwała wieczność, gra się na czas. Polega to na ustawieniu na zegarze szachowym np. 15min dla zawodnika. Wykonując ruch przyciskamy zegar i czas leci przeciwnikowi). Na szczęście Michał wywalczył remis mimo totalnej przegranej!

Na zawody przyjechały również takie szkoły jak SP „Lokomotywa’’ Sopot i SP 2 w Pelplinie. Rozegrały ze sobą mecz w pierwszej rundzie. Jeden z zawodników z Sopotu złapał się na szewczyka. Jest to nazwa najkrótszego mata, jakiego można dać. Są to posunięcia: (e4-e5-Gc4-Sc6-Hh5-Sf6 i matujący ruch H:f7#. Często ten mat zostaje wykorzystywany przy partiach początkujących szachistów.

Zredagowała: Filipska Maja 2D

17 LO Gdynia
Skip to content