Grupa teatralna DRAMA CLUB z XVII LO w projekcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pt. „Teatralny pasjans – nowe rozdanie”

Share on facebook
Share on email
Pod koniec października 2017 r. nasza grupa teatralna DRAMA CLUB zakwalifikowała się do projektu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku pt. „Teatralny pasjans – nowe rozdanie”.
Idea projektu jest prosta, ale wyjątkowa: grupy uczniów, seniorów i osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami (tak fizycznymi, jak i umysłowymi) pracują nad tymi samymi tekstami literackimi. W swoich ośrodkach lokalnych (miejscowościach województwa), pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych, którzy są przeszkoleni do pracy z tą konkretną grupą – przygotowują własną adaptację sceniczną znanych dzieł literackich (dotychczas była to Antygona, Dziady cz. II, Wesele, Balladyna i Boska Komedia). Jeden tekst jest jednocześnie przygotowywany przez jedną grupę seniorów, jedną uczniów i jedną grupę osób niepełnosprawnych. W tym roku do przygotowania są dwa tytuły: „Wieczór Trzech Króli” i „Wieczór zimowy”. Obie sztuki napisał William Szekspir.
My przygotowaliśmy „Wieczór Trzech Króli” Williama Szekspira pod opieką profesjonalnego reżysera, aktora solistę Teatru Muzycznego w Gdyni, pana Rafała Ostrowskiego. Były to dla nas bardzo cenne zajęcia, gdyż profesjonalizm, empatia i ogromna praca p. Rafała Ostrowskiego sprawiła, że efekt przerósł nasze oczekiwania. Nasza młodzież z Drama Club również pokazała swoją determinacje w dążeniu do celu, jakim było wystawienie sztuki.  Liderem grupy DRAMA CLUB jest p. Lucyna Lipińska, nauczyciel j. angielskiego. Ponadto, zawsze mogliśmy liczyć na pomoc ze strony Teatru Szekspirowskiego i koordynatorów projektu: p. Anny Ratkiewicz–Syrek, Katarzyny Rukat i Magdaleny Nowickiej.
Nad projektem pracowaliśmy od listopada. Najpierw należało zastanowić się   scenariuszem, potem zaczęły się regularne próby teatralne. Na 9 marca 2018 zaplanowana jest prapremiera naszego przedstawienia w Dziennym Domu Pomocy Społecznej, ul. Gen. Maczka 1 w Gdyni. Finał przewidziany jest na 13 i 14 marca na deskach Gdańskim Teatru Szekspirowskiego.

 

17 LO Gdynia
Skip to content